Audi Q3 RS – News

 

Audi ma zamiar poszerzyć swoją ofertę o dodatkowy model Q3 RS. Byłby to pierwszy SUV tej marki z logiem sportowej serii. Możliwe, że model ten jest przełomowy w historii motoryzacji, który zmieni nasze wyobrażenie o nowoczesnych SUV-ach. 

Prototypowa wersja RS tego małego miejskiego SUV-a, została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Pekinie. Według prognoz, samochód trafi na rynek europejski w przyszłym roku, a jego głównym rywalem będzie BMW X1 w wersji M.

Audi Q3 RS – jakie osiągi?

Pod maską tej usportowionej wersji znajdzie się pięciocylindrowy rzędowy silnik TFSI o pojemności 2.5 l i mocy 360 KM, ten sam co w modelu RS 3. Maksymalny moment obrotowy tego silnika to 465 Nm. Dzięki niemu samochód do 100 km/h będzie przyspieszał w 5,2 s, a jego prędkość maksymalna ma wynosić 265 km/h.

Skrzynia S – tronic na pokładzie

Z mocnym silnikiem współpracować będzie nowoczesna, dwusprzęgłowa, 7-biegowa skrzynia S-tronic. Dzięki niej można zmieniać biegi błyskawicznie, bez przerwy w dostarczaniu siły ciągu. Ten supernowoczesny podzespół jest zawsze przygotowany na błyskawiczną zmianę biegu, co jest niezwykle istotne w samochodzie sportowym (czy też usportowionym).

Zmiany w wyglądzie Q3

Karoseria została obniżona o 25 mm i poszerzona. Reflektory nieznacznie przyciemniono i wzbogacono o czarne wstawki wewnątrz, zmodyfikowano wygląd osłony chłodnicy i zderzaków. Z tyłu wkładka dyfuzora przy zderzaku łączy dwie duże, eliptyczne rury wydechowe. Wszystkie te stylistyczne zmiany w wyglądzie powodują, że samochód nabiera sportowego charakteru.

Tym razem nie będzie stałego napędu na cztery koła

Audi Q3 RS jako pierwsze w sportowej serii otrzyma napęd na cztery koła, w którym tylna oś będzie się włączać jedynie w sytuacji, gdy system wykryje utratę przyczepności. Spekuluje się, że może to pogorszyć prowadzenie samochodu, ale jak będzie w rzeczywistości przekonamy się gdy trafi on do sprzedaży.

Audi Q3 RS Concept -